Wymiana paska lub bransolety w zegarku

W każdym nawet najlepszym zegarku co jakiś czas trzeba wymienić pasek lub bransoletę. Zdarza się, że sami uszkodzimy jakiś element. Jednak najczęściej jest tak, że z biegiem czasu paski czy bransolety się zużywają. Jednak coraz częściej podejmujemy się wymiany tego elementu tylko ze względu na podniesienie atrakcyjności czasomierza. Dobrze dobrany kolor paska do tarczy zegarka lub też wymieniona bransoleta na delikatniejszą albo mocniejszą mogą całkowicie zmienić wygląd zegarka. Z kolei źle dobrane elementy sprawią, że zegarek będzie wyglądał karykaturalnie.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba zmierzyć szerokość paska lub bransolety przy kopercie i poszukać nowego elementu o takiej samej szerokości i długości, jakie aktualnie mamy przy kopercie. Niektóre marki sprzedają oryginalne paski i bransolety w sklepach internetowych i do konkretnego modelu zegarka przypisanych jest kilka akcesoriów, które różnią się kolorem lub zapięciem. Można więc kupić konkretnie dedykowany model do naszego zegarka. Jeśli jednak nie ma obecnie paska czy bransolety do naszego modelu czasomierza warto poszukać zamiennika o takich samych wymiarach. Pasek i bransoleta nie będą dobrze pasować, gdy będą zbyt wąskie, a z kolei szersze nawet o 1 mm mogą nie pasować do koperty w ogóle. Gdy mamy możliwość kupić oryginalny pasek lub bransoletę zróbmy tak.

Sposoby wymiany:

Sposoby wymiany pasków i bransolet są różne w zależności od tego jak ten element mocowany jest do koperty. Jednak w większości modeli można to zrobić samodzielnie. Kiedy zaś nasz czasomierz był bardzo drogi lub też połączenie koperty i paska lub bransolety wygląda skomplikowanie oddajmy nasz model do zegarmistrza lub oficjalnego serwisu. Dzięki temu unikniemy porysowania delikatnej koperty zegarka.

 

  • pasek skórzany z mocowaniem na teleskopach – na przykład Timex Originals – Tutaj wystarczy nam płaski śrubokręcik lub wkrętak zegarmistrzowski i nowy pasek. Zegarek najlepiej położyć na stole. Płaski koniec śrubokrętu należy umieścić między kopertą a paskiem, po lekkim przesunięciu paska w drugą stronę niż jego mocowanie (ściaśnienie go) powinniśmy wyczuć końcówkę teleskopu, którą trzeba wyciągnąć z zagłębienia w kopercie. Teleskop powinien wyskoczyć z tej strony i wysunąć się bez problemu z drugiej. Dla drugiej części paska postępujemy tak samo. Warto postarać się nie zgubić teleskopów, ponieważ nowe paski zwykle dostajemy bez tych części i trzeba je przełożyć tzn. wsunąć w dziurkę przy końcu paska aż teleskopy będą po równo wystawały z każdego końca. Kiedy mamy już teleskopy w nowym pasku trzeba je zamontować w kopercie. Wkładamy jedną stronę teleskopu do mocowania, a drugą stronę dociskamy śrubokręcikiem, aby po jego wyjęciu wstrzeliła się w drugą dziurkę na teleskop. Do tego potrzeba będzie trochę cierpliwości, ponieważ teleskopy lubią wyskakiwać lub też nie chcą się zmieścić w mocowaniu paska. Jednak po paru próbach powinno nam się udać. Trzeba pamiętać, że część paska z zapięciem montujemy od strony godziny 12.
  • pasek z mocowaniem na śruby – na przykład modele Casio Baby-G,  G-Shock – Kiedy przy mocowaniu paska do koperty widzimy śruby nie oznacza to od razu, że wymiana samodzielnie nie będzie możliwa. Wystarczy odkręcić śrubki wkrętakiem zegarmistrzowskim lub miniaturowym śrubokrętem krzyżakowym, aby zobaczyć, że pod spodem pasek jest mocowany tradycyjnie na teleskopach. Po dostaniu się do teleskopów wystarczy pasek z nich wypiąć (patrz punkt pasek skórzany z mocowaniem na teleskopach) i założyć nowy, a potem przykręcić śrubki. Trzeba jednak uważać, ponieważ śrubki mogą sprawiać problem kręcąc się równocześnie. Wtedy należy przytrzymać jedną śrubkę, a drugą odkręcać. Używając niewłaściwego wkrętaka lub śrubokrętu możemy mieć problem z utrzymaniem go w śrubie, kiedy takie narzędzie się ześlizgnie może mocno zarysować kopertę zegarka.
Bransoletka do zegarka Swatch
Bransoletka do zegarka Swatch
  •  bransoleta – na przykład modele Lorus Fashion – bransolety również mocowane są na teleskopach, więc możemy postąpić tak samo jak w wypadku wymiany paska mocowanego na teleskopach. Wystarczy położyć pasek na stole, a potem płaskim śrubokrętem wypiąć teleskop, należy przełożyć teleskop do nowej bransolety i założyć nową bransoletę. Przy wymianie bransolety trzeba uważać, aby śrubokrętem nie zarysować koperty lub nowej bransolety.

Czy zrobiłem to poprawnie?

Po założeniu nowych elementów trzeba lekko szarpnąć kilka razy za pasek lub bransoletę, jeśli teleskopy nie wyskoczyły i trzymają się równo w mocowaniu oznacza to, że zegarek jest gotowy do noszenia i dokonaliśmy wymiany dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *