Jak zmienić datę w zegarku kwarcowym?

Datownik to funkcja, w którą coraz częściej wyposażane są zegarki. Datowniki mogą mieć rozmaite formy, zależnie od mechanizmu wykorzystanego w modelu zegarka. Przeznaczenie datownika zawsze pozostaje jedno – wskazanie bieżącej daty.

Najbardziej popularną wersją datownika jest okienko na tarczy zegarka. Data widoczna jest dzięki obrotowemu dyskowi, umieszczonemu pod cyferblatem. Datowniki prezentują wartości od 1 do 31.

Datownik, mimo, że aktualizuje się samoistnie wraz z każdą zakończoną dobą, nie odnotowuje różnic między dniami miesiąca. Z tego względu, na przełomie miesięcy należy zweryfikować funkcjonowanie datownika i nanieść ewentualne poprawki.

Skonfigurowanie datownika może na początku sprawić niemałe trudności. Pamiętajmy, iż należy ostrożnie ustawiać datownik – tak, aby nie uszkodzić mechanizmu kwarcowego.

O czym trzeba wiedzieć zmieniając datę w zegarku?

W zegarkach kwarcowych wykorzystywane są bardzo dokładne mechanizmy. Aby nasze czasomierze mogły służyć latami, należy znać podstawowe zasady ich użytkowania. Najważniejszą regułą w korzystaniu z zegarków jest ta, aby nigdy nie zmieniać daty poprzez poruszanie wskazówek do tyłu. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, doprowadzimy do uszkodzenia ząbka koła, które pełni funkcję zmiany daty.

Zobacz najpopularniejsze zegarki kwarcowe: https://www.zegarek.net/zegarki/kwarcowe/index.html

Kolejną, dość nieznaną powszechnie zasadą, o której należy wiedzieć jest ustawianie datownika w godzinach porannych lub popołudniowych. Między 21, a 3 w nocy następuje bowiem przesunięcie datownika: cyferka przemieszcza się po tarczy, następnie znika z ekranu, po czym następuje zmiana daty. Pamiętajmy zatem, aby ustawiać datownik w neutralnych godzinach jak szósta czy piętnasta.

Instrukcja jak zmienić datę w zegarku kwarcowym?

Ustawianie datownika w zegarku – instrukcja krok po kroku

  1. Wyciąg koronkę do pozycji zmiany godziny.
  2. Przesuń wskazówki czasomierza do przodu. Obserwuj okienko daty. Jeśli data ulegnie zmianie, oznacza to, że przesunęliśmy ją o dobę.
  3. Ustaw neutralną godzinę.
  4. Wyciągnij koronkę w systemie zmiany daty i wprowadź poprawny dzień miesiąca. Nie zapominaj, aby poruszać mechanizm do przodu.
  5. Ustaw prawidłową godzinę w zegarku.
  6. Wciśnij koronkę do pozycji pierwotnej

Zobacz VIDEO jak poprawnie zmienić datę w zegarku kwarcowym: https://www.zegarek.net/przewodnik/poradnik-praktyczny/jak-zmienic-date-w-zegarku-kwarcowym.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *