Nawet jeśli nie interesujesz się czasomierzami, z pewnością spotkałeś się z pojęciem “zegarmistrzowska precyzja”. Stwierdzenie to ma w sobie dwojaką symbolikę. Z jednej strony dotyczy dokładności wskazań, z drugiej zaś odnosi się do sposobu w jaki zegarki są wykonywane. Jako narzędzie codziennego użytku, czasomierz musi połączyć odporność na intensywne użytkowanie z niezawodnością pracy. I tu dobra wiadomość – zegarki robią to naprawdę dobrze. Co więcej, odrobina troski i świadome użytkowanie sprawią, że nawet stosunkowo niedrogie modele posłużą nam przez dziesięciolecia. Sprawa ta ma szczególne znaczenie, jeśli w kręgu Twoich zainteresowań znalazły się damskie zegarki automatyczne lub męskie zegarki automatyczne.
Jak dbać o zegarki automatyczne?
Modele automatyczne to zegarki z automatycznym mechanizmem, który został skontrowany, aby czerpać energię do pracy z ruchów naszej ręki. Umieszczony i widoczny zazwyczaj na deklu wachnik obraca się nakręcając sprężynę, zapewniając w ten sposób nieprzerwane działanie mechanizmu. Kiedy taki model jest Twoim jedynym, noszonym codziennie czasomierzem, jest on prawie bezobsługowy. Co jednak, kiedy posiadasz kilka takich modeli lub zamierzasz zakładać go jedynie na specjalne okazje? W tej sytuacji niezbędnym wsparciem okaże się tajemnicze urządzenie jakim jest rotomat.
Czym jest rotomat i kiedy staje się niezbędny?
Rotomaty do zegarków to bardzo sprytne narzędzia, będące prostą odpowiedzią na zadane w poprzednim akapicie pytanie. Mówiąc wprost, umieszczony w nich zegarek jest obracany samoczynnie, nie pozwalając na zatrzymanie pracy mechanizmu. Oczywiście wyczerpanie rezerwy chodu nie oznacza jeszcze końca świata – mechanizmy z podstawowymi komplikacjami nie stracą na tym zbyt wiele, poza koniecznością nastawiania zegarka przed ponownym użyciem.
Niestety chcąc oszczędzić elementy mechanizmu powinniśmy pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. We wnętrzu każdego czasomierza stosowane są specjalne smary, które przy dłuższym postoju mogą zgęstnieć, a nawet stwardnieć, co uniemożliwi właściwe odmierzanie czasu i doprowadzi do szybszego zużycia części zegarka. W przypadku zegarków automatycznych i wysokim stopniu komplikacji, np. zegarki z wiecznym kalendarzem, ciągła i nieprzerwana praca mechanizmu może być wręcz niezbędna. Rotomaty do zegarków pozwalają całkowicie zapomnieć o tym problemie, co stanowi szczególną korzyść dla kolekcjonerów, użytkujących wiele modeli z automatycznym naciągiem.
Rodzaje rotomatów
Jak niemal wszystko w naszym życiu, także rotomaty, można podzielić na kilka kategorii. Fundamentalny podział przechodzi jednak po linii ilości – wyróżniamy zatem rotomaty ze względu na ilość zegarków, które są w stanie pomieścić – od tej chwili ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia. Poza całkowicie budżetowymi rozwiązaniami, które da się znaleźć w otchłaniach internetu, rotomaty do zegarków niemal zawsze przyjmują formę pudełka. Dobrze zrobiony rotomat nie tylko zadba o nasz czasomierz, ale również o jego prezencję. W ofercie producentów bez problemu można znaleźć więc urządzenia z różnej maści materiałów, które łatwo dopasujemy do własnych preferencji. Jeśli jesteś kolekcjonerem z pewnością spodobają Ci się specjalnie przygotowane szkatułki, nawet na kilkadziesiąt modeli, wyposażone w różne kombinacje komór z rotomatem i szufladek na zegarki kwarcowe lub tradycyjne.
Niektóre rotomaty dają możliwość określenia liczby obrotów na dobę, dzięki czemu precyzyjnie ustawimy zalecaną przez producenta ilość. W przypadku mechanizmów z prostymi komplikacjami oscyluje ona w granicach 600-650, natomiast zaawansowane mechanizmy automatyczne, mogą wymagać nawet 850 obrotów w ciągu dnia.
Bardzo ciekawe informacje 🙂