Klasyczny zegarek Atlantic Worldmaster

Wiele osób może pamiętać wyroby marki Atlantic jako zegarki ojca lub dziadka. Nic w tym dziwnego – były niezwykle popularne w Polsce. Jeśli egzemplarz należący do bliskiej osoby przepadł lub ma zbyt wielką wartość sentymentalną, by nosić go na co dzień, można sięgnąć po współczesną interpretację Worldmaster’a – najbardziej rozpoznawalnego modelu jaki Atlantic produkował.

Marka wywodzi się ze szwajcarskiego Grenchen. Jej fundamenty powstawały w 1888 roku. Do lat 30. ubiegłego wieku produkowała części na potrzeby innych firm. Później, oferowała zegarki o kopertach zabezpieczonych przed wodą. Innym osiągnięciem było opracowanie mechanizmu pozwalającego regulować datownik za pomocą koronki – coś co dziś znaleźć można w znacznej większości oferowanych na rynku zegarków.

Właśnie w tych innowacyjnych warsztatach powstała linia Worldmaster i jest produkowana do dziś. Współczesne zegarki Worldmaster to przede wszystkim eleganckie nawiązanie do przeszłości, które podoba się starszym i młodszym miłośnikom.

Charakteru oryginału z końca lat pięćdziesiątych nadaje aktualnym wyrobom między innymi czcionka jaką opisano co drugą godzinę. Cyfry nałożono na lekko wypukłą tarczę, zdobioną głębokim giloszowaniem. Każdą minutę zaznaczono kropeczką przy skraju tarczy. Po prawej stronie znalazło się okienko datownika – regulowanego oczywiście za pomocą koronki.

Wskazówki doskonale pasują do modelu oddającego ducha poprzedników. Są proste i bezbłędnie wskazują czas. Godzinową i minutową pomalowano substancją luminescencyjną, a czerwonemu grotowi sekundnika nadano kształt strzałki.

Szwajcarski producent dostosował wielkość koperty do dzisiejszych realiów. Obudowa ma 40 milimetrów średnicy i 11 wysokości. Z wierzchu zastosowano wypukłe szkło szafirowe otoczone cienką lunetą. W zakręcanym deklu – taka konstrukcja tego elementu wpływa pozytywnie na wodoszczelność – również zastosowano szkło, co pozwala obejrzeć pracujący w Worldmasterze kaliber. Koronkę sygnowano logiem Atlantica.

Marka spod znaku cyrkla i kotwicy oferuje wiele opcji zarówno kolorystycznych jak i mechanizmów. Do wyboru są tarcze czarna i srebrna oraz indeksy i wskazówki złote lub srebrne. Koperty mogą być srebrne lub pozłacane. Zegarki można nabyć ze skórzanymi paskami i metalowymi bransoletkami, w sam raz, by zaspokoić zróżnicowane gusta.

Mechanizmy automatyczne i ręcznie nakręcane pochodzą z firmy ETA – to gwarancja wysokiej jakości i trwałości. (Może tu odniesienie gdzie można poczytać o tych mechanizmach?)

Worldmaster to przedmiot powstały z szacunku marki Atlantic do własnego dziedzictwa. Doskonale oddaje on charakter modeli sprzed kilku dekad, jednak jest na tyle unowocześniony, by nie być passé. To także doskonała propozycja dla osób szukających ponadczasowo eleganckiego zegarka Swiss Made.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *