Jak wypolerować szkiełko w zegarku?

Jak to zrobić?

Kiedy codziennie nosimy zegarek na ręce po pewnym czasie mogą pojawić się na nim różnego rodzaju mikro rysy. Najczęściej pojawiają się one w okolicach zapięcia zegarka, ale dość często zdarza się też, że rysy pojawiają się na szkiełku. Jeśli bardzo nam to przeszkadza i chcemy coś z tym zrobić warto udać się do specjalisty albo spróbować samodzielnie zrobić polerkę pod warunkiem, że wiemy jaki rodzaj szkiełka znajduje się w naszym zegarku.

Szkiełka do zegarków
Szkiełka do zegarków

Polerowanie szkiełka według jego rodzaju:

Szkiełko szafirowe – jest najtwardszym rodzajem szkła stosowanym do produkcji zegarków. Zarysować może je tylko diament, dlatego też rzadko się zdarza, że trzeba takie szkiełko polerować. Jednak, jeśli już zauważymy jakieś mikro rysy warto oddać zegarek do zegarmistrza, który specjalną diamentową pastą polerską wypoleruje wszystkie uszkodzenia do gładkiego szkła.

maszyna polerska
maszyna polerska

Szkiełko mineralne -jest najczęściej używanym materiałem w konstrukcji zegarków. Szkiełko mineralne jest dość twarde, dlatego wypolerować można je tylko maszynowo. Najlepiej więc i taki zegarek oddać do polerowania u zegarmistrza.

Szkiełko hesalitowe – można je wypolerować samodzielnie. Polecane są różne metody. Najprostsza to wypolerowanie szkiełka za pomocą zwykłej pasty polerskiej do szkiełek w zegarkach. Jednak podziała to tylko na mikro rysy. Na głębsze odpowiedniejsze będzie polerowanie bardzo drobnym papierem ściernym na przykład o numerze 3000, a potem wypastowanie. Do polerowania zegarka można użyć past firm tkich jak Polywatch, Displex, Tempo czy Cmpound. Jednak może to być ryzykowne przedsięwzięcie zwłaszcza, gdy robimy to pierwszy raz.

Szkiełko plastikowe -szkiełka plastikowe są najmiększym rodzajem szkiełek stosowanych w zegarkach naręcznych. Bardzo łatwo jest je zarysować i to nawet do głębokich rys. W wielu wypadkach nie opłaca się polerować szkiełka plastikowe, a taniej jest je wymienić na inne. Jeśli jednak zdecydujemy się wypolerować szkiełko samodzielnie można skorzystać z past polecanych do polerowania szkiełka hesalitowego.

Jak widać nie wszystkie szkiełka można wypolerować samodzielnie. Te najtwardsze szkiełka warto oddać w ręce specjalisty. W wypadku gdy chcemy wyienić szkiełko, ale ma ono nietypowe wymiary może być trudno znaleźć odpowiedni zamiennik. Jeśli nasz sprawdzony zegarmistrz nie posiada w swoich zapasach szkiełka do naszego zegarka warto zadzwonić do serwisu danej marki i odesłać tam zegarek do naprawy.

Źródło: Poradnik praktyczny na Zegarek.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *