Jak działa zegarek z pulsometrem?

Pulsometr, nowość na zegarmistrzowskim rynku!

Zegarki z pulsometrem to stosunkowo nowy temat na rynku czasomierzy. Jeszcze do niedawna nie do pomyślenia byłoby, że zegarek może robić cokolwiek innego poza pokazywaniem aktualnej godziny czy daty. Pierwszymi dodatkowymi funkcjami były alarmy, następnie producenci poszli o krok dalej i wyposażyli specjalne modele w funkcję pulsometru. Dzisiaj artykuł o tym czym właściwie taki zegarek jest i na który warto zwrócić uwagę.

                          

Czym jest pulsometr?

Pulsometr lub inaczej HRM (Heart Rate Monitor), to urządzenie przeznaczone do monitorowania pracy naszego serca. Dzięki niemu jesteśmy w stanie dokonać pomiaru tętna. Pulsometr to nic innego jak zegarek w zestawie z zsynchronizowaną z nim opaską. Taką opaskę nakłada się na klatkę piersiową. Zegarek z pulsometrem pełni funkcję odbiornika: rejestruje informacje pobierane przez opaskę. Jakie informacje wyświetla pulsometr? Aktualny puls, stan wydolności organizmu, maksymalny oraz minimalny puls podczas treningu. Niektóre modele oferują także pokazywanie spalonych kalorii, stoper czy zegarek. Pulsometr może przydać nam się nie tylko do kontroli, ale i analizy naszych postępów i motywacji. Taki wielofunkcyjny zegarek to naprawdę coś!

                            

Ciekawe zegarki z pulsometrem.

Zegarki sportowe bo chyba tak najłatwiej po pulsometrach powiedzieć, to jedne z coraz częściej wybieranych zegarków wśród wszystkich dbających o zdrowie osób. Docelowa grupa odbiorców to nie tylko ludzie młodzi, ale też Ci w podeszłym wieku. Które modele są godne uwagi? Zdecydowanie polecamy przyjrzeć się marce Suunto. Zegarki Suunto powstały już w 1936 roku, powoli zyskując swoją renomę. Obecnie marka to jest liderem w produkcji akcesoriów sportowych, przede wszystkim dla fanów treningu, nurkowania, wspinaczki, czy chodzenia po górach. Zegarki świetnie sprawdzą się także na co dzień, przy zwykłej aktywności fizycznej. Ceny zegarków rozpoczynają się od ok. 600-700 złotych, a potrafią sięgać kilku tysięcy złotych. Tak szeroka oferta pozwala trafiać niemal do każdego grona odbiorców. Być może nie są to zegarki najtańsze na rynku, jednak zdecydowanie godne uwagi (nie tylko pod względem funkcjonalności ale i designu). Co ciekawe, marka proponuje zarówno modele o wyglądzie bardziej sportowym, jak i te o klasycznej budowie i tarczy. Wśród zegarków znajdą się czasomierze elektroniczne i tradycyjne, a każdy model składa się z przynajmniej kilku wersji kolorystycznych.

                            

Jak działa pulsometr w zegarku?

Dla przykładu, zegarki Suunto Spartan Wrist HR wykorzystują technologię optycznego monitorowania tętna. To innowacyjne rozwiązanie zostało stworzone przez firmę Valencell, specjalizującą się w dziedzinie technologii czujników danych biometrycznych do noszenia na ciele. Czujnik zamieszcza się na spodzie zegarka, a dodatkowo podświetla diodą LED. Działanie producent określa jako zmianę rozpraszania światła, przy zmianie dynamiki przepływu krwi. Brzmi groźnie, jednak w praktyce oznacza to tylko to, że pomiar odbywa się podczas zmiany częstotliwości tętna lub ilości przepływającej krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *