ZEGARKI Z WIECZNYM KALENDARZEM – ORIENT MUTLI YEAR!

Orient Multi Year- wyjątkowy zegarek z wiecznym kalendarzem!

Zegarki z kalendarzem wiecznym Orient Multi Year dość mocno zaznaczyły swoją obecność w naszym kraju. Do tego stopnia, że dorobiły się przydomków takich jak „patelnia” czy „orient cesarski”. W poprzednim ustroju stać na nie było tylko najbogatszych Polaków, dziś jego cena jest o wiele bardziej przystępna. Co jeszcze warto wiedzieć o tych zegarkach?

zegarek-z-wiecznym-kalendarzem

W slangu branżowym zegarki z kalendarzem Orient Multi Year określane są mianem „patelni” lub „cesarskich”. Patelnia, bo wyróżnia je duża średnica i pokaźna grubość oraz okrągła koperta. Przydomek cesarski, bo odnosi się do miejsca produkcji. Zegarki pochodzą z dalekiej Japonii, gdzie działa firma Orient Watch. Jej korzenie sięgają jeszcze 1901 roku, kiedy to Shogoro Yoshida otworzył hurtownię zegarków w Ueno, jednej z handlowej dzielnic Tokio. Za początek działalności Orient Watch przyjmuje się jednak rok 1950, natomiast pierwszy zegarek Multi Year pojawił się w sprzedaży w połowie lat 60. W Polsce zegarki szybko stały się synonimem luksusu i były warte więcej niż trzy średnie wypłaty. Czasomierze zyskały miano kultowego z powodu charakterystycznej tarczy z unikatowym wiecznym kalendarzem, który praktycznie nie pojawia się w innych markach. Pokazuje on aktualny dzień, miesiąc i rok, ale umożliwia też sprawdzenie daty z przeszłości, jak i przyszłości. Japończycy nieustannie doskonalą swój szlagierowy pomysł, czego efektem jest całkowicie bezobsługowy kalendarz w nowszych wersjach zegarków z linii Multi Year. Jeszcze do niedawna zegarek potrzebował korekty w roku przestępnym – zawsze 1 marca.

FEU00008BW_7mFEU00002FW_7m

Japońskie zegarki z kalendarzem wiecznym Orient Multi Year cieszą się popularnością nie tylko z powodu kalendarza, ale i swojego wyglądu. Jego charakterystyczny design od razu zwraca uwagę otoczenia. Producenci umiejętnie rozmieścili na tarczy wiele różnych elementów, w tym charakterystyczne logo z lwami, okienka z dniem miesiąca na godzinie trzeciej, złote indeksy z kropkami lumy i wskazówki pokryte świecącą warstwą. Nie koliduje to z wygodą odczytu, niezależnie od wersji czasomierza, bowiem zegarki automatyczne Orient Multi Year są dostępne w kilku kombinacjach kolorystycznych. Są to głównie zegarki męskie na bransolecie (kolor złota, srebra lub bikolor) – na przykład z czarną tarczą, oraz kopertą i bransoletą pokrytą złotą powłoką za pomocą metody PVD. Niektóre modele wyposażone są natomiast w stalową kopertę ze złotymi wstawkami. Część zegarków z kalendarzem posiada na tarczy tachymetr oraz nazwy miast w różnych strefach czasowych.

Imponujące parametry zegarków Orient Multi Year!

Warto też wspomnieć kilka słów o stronie technicznej zegarków z serii Multi Year – na przykład obrotowy bezel znajdujący się wewnątrz tarczy to rozwiązanie niespotykane w tym przedziale cenowym. W niektórych modelach użyto też w mechanizmie 21 kamieni rubinowych dzięki czemu nie wymaga on smarowania. Zastosowanie łożysk rubinowych redukuje opory na elementach mechanicznych i sprawia, że mechanizm jest dokładniejszy i mniej awaryjny. Zegarki z kalendarzem Multi Year posiadają zazwyczaj mechanizm automatyczny. Oznacza to, że wystarczy nosić go na ręce, a balans automatycznie nakręci sprężynę, która później wprawi w ruch wskazówki. Przykładem takiego zegarka jest Orient FEU00000FH. Głównym motywem jest oczywiście kalendarz, który w połączeniu z zieloną tarczą przypomina nieco stół do ruletki. Wygląda więc ekskluzywnie i taki oczywiście jest, a kolorytu dodają mu złote wskazówki i indeksy. Całość umieszczono w okrągłej srebrno-złotej kopercie. Zegarek posiada wyświetlanie czasu w różnych strefach czasowych. Bardzo stylowo prezentują się też inne modele Orient Multi Year jak na przykład Orient Classic Automatic FEU07005WX. To czasomierz, który ma zdecydowanie bardziej nowoczesny wygląd. Oba zegarki posiadają wodoszczelność na poziomie 100m, czyli bez obaw mogą być zanurzane w wodzie, np. podczas kąpieli czy pływania. Dodatkowo posiadają zakręcany dekielek oraz koronkę, co także wpływa na ich szczelność.

Kiedyś zegarki japońskiej firmy należały do najbardziej pożądanych zegarków męskich w Polsce. Dziś kupowane są z sentymentalnych pobudek lub ze względu na oryginalny styl retro. Najszerszy wybór tego typu zegarka Orient oferuje sklep www.zegarek.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *