ZEGARKI NURKOWE!

Nurkowanie- magiczna pasja!

Nurkowanie to coraz popularniejsze hobby. Powstaje coraz więcej ośrodków, w których możemy nauczyć się tej zaawansowanej formy pływania. Do nurkowania trzeba się bez wątpienia profesjonalnie przygotować. Wymaga to odpowiednich badań lekarskich ale i specjalistycznego sprzętu, pośród którego powinien się też znaleźć specjalny zegarek do nurkowania. Umożliwi on dokładny pomiar czasu pod wodą i nie wpłynie to na jego działanie. Klasyczne męskie zegarki oferuje wiele marek, a z wybraniem odpowiedniego dla siebie nie będziemy mieli problemu. Znalezienie zegarka nurkowego może jednak być sporym wyzwaniem.

Obecnie profesjonalny zegarek dla nurków znajdziemy w ofercie takich firm jak Certina, Seiko, Citizen, Casio, Orient, Atlantic, Tissot oraz Nautica i Vostok Europe. Wybór jest naprawdę spory, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.

zegarki nurkowe Seiko

Zegarek do nurkowania to model o wodoszczelności od 200 metrów. Powinien on być wyposażony w zakręcane dekielek i koronkę, co zwiększa jego wodoszczelność. Ogromne znaczenie ma też pasek. Zegarki męskie przeznaczone do nurkowania w żadnym wypadku nie mogą mieć pasków skórzanych, które używane pod wodą ulegną szybkiemu zniszczeniu. Najlepiej, jeśli będzie to pasek gumowy wykonany z materiału sztucznego lub metalowa bransoleta. Uwagę zwrócić trzeba też na indeksy i inne wskaźniki na tarczy. Jako że pod wodą widoczność jest słabsza, zegarki muszą mieć większe wskazówki i indeksy – odpowiednio mocniej podświetlane. Są to tak zwane zegarki typu diver. Charakteryzuje je także obrotowy bezel, czyli pierścień montowany na kopercie zegarka. Umożliwia on odmierzenie czasu pobytu pod wodą. Przyjrzymy się trzem zegarkom dla profesjonalnych nurków: Seiko, Certina i Tissot.

ZEGAREK DLA NURKÓW SEIKO SRP653K1

zegarek-dla-nurkow-seikoOpis modelu zegarka dla nurków od firmy Seiko zacznijmy od jego serca, a więc mechanizmu. Znajdziemy tu mechanizm automatyczny, co oznacza tylko tyle, że do pracy nie potrzebuje on zarówno baterii, jak i nakręcania. Aby pozostawić go w stanie czynnym, wystarczy go nosić i wykonywać normalne ruchy ręką. Wówczas sprężyna będzie nakręcać się samoczynnie. Tak jak wspomnieliśmy pasek zegarka powinien być wykonany z tworzyw sztucznych. Takie rozwiązanie zastosowano również w modelu SRP653K1. Koperta w tym zegarku jest stalowa z elementami ceramiki. Znajdziemy tu najbardziej odporny typ szkła mineralnego z dodatkowym utwardzaczem typu Hardlex. Jest to profesjonalny zegarek do nurkowania. Jego wodoszczelność wynosi 200 metrów. Tarcza została specjalnie zaprojektowana. Uwagę należy zwrócić na duże, wyraźne indeksy oraz podświetlenie mocne Neobrite, które umożliwia długie podświetlenie tarczy po krótkim jej naświetleniu. Może się wydawać, że niektóre cechy zegarka są mocno przerysowane i wygląda przez to bardzo nietypowo. Jest to jednak cecha zegarków typu diver. Inne modele Seiko w tej kategorii funkcjonalności to SRP773K1, SKA577P1, SKZ330K1 czy SRP639K1.

ZEGAREK DO NURKOWANIA CERTINA C013.407.11.051.00

zegarek do nurkowania Certina
Źródło: https://zegarkistyle.pl/zegarki-certina

Nie każdy zegarek przeznaczony do nurkowania ma tylko jedną funkcję. Coraz częściej producenci tworzą specjalistyczne zegarki z myślą o tym, aby można było użytkować je również na co dzień. Takim modelem jest profesjonalny zegarek męski Certina C013.407.11.051.00, który wydaje się niezwykle elegancki. Na pierwszy rzut oka, nie widać po nim cech zegarka do nurkowania, jednak jego wodoszczelność to 200 metrów, dzięki czemu może być stosowany w ekstremalnych warunkach. Model ten, to już nie tworzywo sztuczne, ale w całości stal. Zarówno koperta, jak i bransoleta są tutaj wykonane ze stali w kolorze srebrnym. Tak jak w modelu powyżej tarcza zawiera nader wyraźne indeksy. Zastosowane tu szkiełko antyrefleksyjne, sprawdza się przy odczytach godziny w słoneczne dni. Jest to zegarek z przeznaczeniem do pływania, a więc ma oczywiście zakręcane dekielek oraz kopertę. Obowiązkowym dodatkiem jest pierścień antyrewersyjny typowy dla zegarków do nurkowania. Może on służyć jako minutnik i sprawdzi się podczas treningów.

ZEGAREK NURKOWY TISSOT SEASTAR

zegarek-nurkowy-tissot-seastarInnym profesjonalnym zegarkiem do nurkowania jest Tissot Seastar T066.427.17.047.00. Wodoszczelność tego zegarka to aż 300 metrów. Został wyposażony w mechanizm automatyczny, dzięki czemu nie wymaga nakręcania ani baterii. Ciekawa kolorystyka nawiązująca do sportów wodnych oraz chronograf i elementy typowe dla zegarków nurkowych wpływają na ciekawy wygląd tego modelu. Zegarek sprawdzi się również na co dzień jako stylowy dodatek.

ZEGARKI VOSTOK EUROPE
Także limitowane zegarki Vostok Europe sprawdzą się w ekstremalnych sytuacjach, ale ich design pozwala na wykorzystanie ich jako zegarek codzienny. Vostok Europe NH35A-5105143 posiada najwyższy poziom wodoszczelności oraz unikatowe i rzadko spotykane podświetlenie GTLS, które zagwarantuje doskonałą czytelność pod wodą. W systemie tym wykorzystywany jest tryt. Daje on 100 razy lepszy efekt od klasycznego Neobrite. Zegarek występuje w wersji na skórzanym pasku, który możemy wykorzystać na co dzień, jednak dołączany jest też pasek gumowy i narzędzie do jego wymiany.

ZEGAREK Z GŁĘBOKOŚCIOMIERZEMzegarek-z-glebokosiomierzem

Zegarek z głębokościomierzem znajdziemy wśród modeli Casio G-Shock czy Timex Intelligent Quartz. Są to zegarki typu diver wyposażone w pierścień antyrewersyjny, termometr i znamienne dla marki podświetlenie Indiglo, które po wciśnięciu koronki rozświetla całą tarczę zegarka. Warto przyjrzeć się takim modelom jak T2N812, T2P529, T2N809. Funkcję głębokościomierza znajdziemy również pośród specjalistycznych zegarków dla sportowców – Suunto. Zegarki Suunto SS018810000 i SS018809000 oprócz głębokościomierza bogate są w szereg innych funkcji jak termometr, barometr i kompas.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *