Zegarek z mechanizmem kwarcowym wcale nie jest gorszy!

Rozważasz zakup czasomierza kwarcowego? A może zainteresowałeś się historią tych wyjątkowych urządzeń? Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego zegarki kwarcowe są godne uwag!

Historia powstania zegarków kwarcowych

Mimo że zegarki z mechanizmem kwarcowym są aktualnie niezwykle popularne i cenione, ich początki sięgają tak naprawdę niedawnych czasów. Pierwsze urządzenie tego rodzaju zaprezentowano 25 grudnia 1969 roku i był to model Seiko Astron, który zapoczątkował serię popularnych dziś prestiżowych czasomierzy zasilanych przez moduły solarne. Jakiś czas później pochodząca z USA marka Hamilton stworzyła pierwsze urządzenie z cyfrowym ekranem zamiast analogowej tarczy, nazywając go Pulsar. Oba modele były w tamtym czasie niesamowicie drogie, głównie ze względu na swoją innowacyjność. Nieustanny rozwój technologii i potrzeby konsumentów sprawiły, że mechanizm kwarcowy mimo wszystko stał się w latach 70. bardzo popularny. Ponadto Szwajcaria, która jako jedyna nie odczuła kryzysu z powodu II Wojny Światowej, uzyskała monopol na rynku sprzedaży zegarków i narzuciła mocno zawyżone ceny. Zastosowanie innowacyjnych typów mechanizmów i obniżenie kosztów ich produkcji sprawiło, że monopol ten musiał ulec zmianie. 

Zegarek Seiko 1969

Charakterystyka mechanizmów kwarcowych

W powszechnej opinii zegarki z mechanizmem kwarcowym są słabszej jakości niż te z naciągiem ręcznym lub automatycznym. Jest to oczywiście niesłuszna opinia, ponieważ obie technologie posiadają swoje plusy i minusy. Dla przykładu, w odniesieniu do urządzeń kwarcowych nie trzeba ciągle zwracać uwagi na fakt, czy zegarek jest nakręcony, tak jak dzieje się w przypadku modeli mechanicznych. Ponadto czasomierze kwarcowe działają w oparciu o częstotliwość drgań kryształu kwarcu, co przekłada się na ich wysoką dokładność, a dodatkowe systemy (tj. radio-przekaźnik, GPS lub bluetooth) dodatkowo korygują odmierzany czas. 

zegarek kwarcowy i ich charakterystyka

Urządzenia kwarcowe zasilane energią elektryczną posiadają zazwyczaj ekran zamiast klasycznej tarczy. Są dzięki temu bardziej funkcjonalne, ponieważ możliwe jest zainstalowanie w nich kalendarza, pulsometru czy odtwarzacza muzyki. Ponadto dzięki ekranowi zegarki tego typu są po prostu bardziej praktyczne i wygodne w użytkowaniu. 

Zeppelin 7036-3 LZ129 Hindenburg

Model Zeppelin 7036-3 LZ129 Hindenburg to nasza pierwsza propozycja zegarka kwarcowego. Czasomierz posiada mechanizm Ronda 706B, jego design przywodzi na myśl lotnictwo, a wbudowany wskaźnik faz księżyca czyni go ponadczasowym i nieszablonowym. Zegarek Zeppelin wyposażony jest również w praktyczny datownik Day Date. Granatowa tarcza została zamocowana na pasku w tym samym kolorze, dzięki czemu model ten doskonale podkreśli każdą stylizację - zarówno elegancką, jak i bardziej swobodną.

Zegarek Zeppelin LZ129 Hindenburg Quarz 7036-3

Aerowatch 1942 Chrono Moon Phases 60900-AA06-M

Naszą kolejną propozycją jest męski zegarek kwarcowy Aerowatch 11942 AUTOMATIC 60900-AA06-M, który posiada mechanizm ETA 2824-2. Jest to model niezwykle elegancki, który uzupełni garderobę każdego sympatyka stylu business. Wąska bransoleta oraz koperta wykonane zostały ze stali szlachetnej, a srebrna tarcza wzbogacono słonecznym szlifem oraz szafirowym szkiełkiem. Tarczę czasomierza Aerowatch zdobią datownik oraz subtarcze chronografu. Jest to zegarek stworzony dla panów ceniących sobie dobry styl i klasę!

Zegarek Aerowatch 1942 AUTOMATIC 60900-AA06-M

Adriatica A3601.111ZQFZ

Ostatnią propozycją na naszej liście jest damski czasomierz od szwajcarskiej marki Adriatica, czyli model A3601.1113QFZ. Posiada on mechanizm Ronda 706, jest niezwykle subtelny i ponadczasowy. Koperta oraz bransoleta zostały wykonane ze stali chirurgicznej w kolorze złota, a srebrną tarczę zdobią uroczy wskaźnik faz księżyca i subtarcze datowników. Drobne karbowanie umieszczone na linii indeksów dodaje urządzeniu kobiecego charakteru, a o jego funkcjonalności świadczy m.in. wodoszczelność na poziomie 50 m. 

Zegarek Adriatica Sapphire A3601.111ZQFZ

Czy warto zainwestować w zegarek kwarcowy?

Czasomierze z mechanizmem kwarcowym to najdokładniejsze zegarki, jakie aktualnie są dostępne na rynku, a ponadto można je dostać w naprawdę przystępnych cenach. Urządzenia tego typu charakteryzują się ogromną różnorodnością: wyjątkowy styl, niebanalne wykończenia i zdobienia, wiele kolekcji do wyboru oraz szereg dodatkowych funkcjonalności. Najlepsze modele z mechanizmem kwarcowym oznaczone są symbolem Swiss Made, a więc spełniają najwyższe, szwajcarskie wymagania. Należą do nich m.in. marki Roamer, Atlantic czy Adriatica, które posiadają niezawodne mechanizmy Ronda. Z kolei japońskie firmy Seiko, Casio oraz Citizen działają dzięki mechanizmowi Miyota. Nie ma chyba żadnych wątpliwości co do tego, że naprawdę warto kupić zegarek kwarcowy!

zegarek zeppelin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *