Szwajcarskie zegarki znane są głównie ze swojej dokładności i solidnego wykonania. To właśnie stąd wzięło się słynne przysłowie „chodzić jak w szwajcarskim zegarku”, które na dobre utarło się już w naszym języku. Czasomierze pochodzące spod ręki szwajcarskich producentów są znane i szanowane na całym świecie. Nigdy nie zawodzą i mają niezwykle długą żywotność.
Co to jest Swiss Made?
Symbol „Swiss Made” to swego rodzaju rodowód zegarka, dowodzący o miejscu jego pochodzenia. Ponadto, jest gwarancją najwyższej klasy i jakości konkretnego modelu. Producenci szwajcarskich zegarków od wieków przywiązują ogromną wagę do stylu wykonywania czasomierza oraz wykorzystywanych materiałów. Dzięki temu zyskali ogromny szacunek na całym świecie. Za sprawą stosowania różnych systemów napędowych (automatycznych, kwarcowych i solarnych), skradli serca sympatyków zegarków każdego rodzaju.
Na rynku jest wielu producentów, którzy nie mogą co prawda pochwalić się klasą „Swiss Made”. Mimo to próbują zapewnić swojej klienteli szwajcarską precyzje w inny sposób. Dobrym przykładem będą tutaj urządzenia od niemieckich marek Zeppelin i Junkers, które w produkcji swoich zegarków wykorzystują sprawdzone, szwajcarskie mechanizmy, dzięki czemu są równie solidne. Symbol szwajcarskiej produkcji to nie tylko realne oznaczenie pochodzenia czasomierza, ale również ważna informacja dla wszystkich fanów klasyki i tradycji. Każdy dobrze wie, skąd pochodzą najlepsze zegarki, dlatego noszenie na nadgarstku prawdziwie szwajcarskiego urządzenia jest nie lada prestiżem. Są oczywiście producenci (np. japońskie marki Citizen i Orient), które wcale nie pozostają w tyle tych szwajcarskich. Ale dla potencjalnych klientów jednym z najsilniejszych argumentów jest fakt, że ich wymarzony czasomierz będzie sygnowany zegarmistrzowskim logo w Europie.
Dbałość o jakość czasomierzy ze szwajcarii
Aby chronić i zachować ciągłość tej wspaniałej tradycji, jakiś czas temu Federacja Szwajcarskiego Przemyslu Zegarkowego (FHS) podjęła decyzję o wprowadzeniu kilku zmian w regulaminie gwarancji jakości szwajcarskich zegarków. Zmiany mają na celu przede wszystkim mocne ograniczenie używania symbolu „Swiss Made”. Jeszcze do niedawna samym znakiem mógł zostać oznaczony każdy czasomierz wyprodukowany w Szwajcarii jedynie w 60%. Producent zegarków był także zobligowany do rozliczania w tym kraju składek podatkowych.
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje ustawa, która nieco ostrzej reguluje przepisy prawne dotyczące renomowanego symbolu „Swiss Made”. Ustawa o Ochronie Znaków Towarowych i Oznaczeń zakłada konieczność poniesienia przez producenta min. 60% kosztów produkcji zegarka w Szwajcarii. Kosztami tymi mogą być: koszty produkcji, badań i montażu, zaś wykluczono takie wydatki, jak: transport, pakowanie, dystrybucję oraz zakup produktów naturalnych nie występujących w kraju pochodzenia.
Za sprawą nowych regulacji takie szwajcarskie marki, jak np. Aviator czy Tissot mogą pochwalić się oznaczeniem, które jeszcze nigdy nie było tak prestiżowe. Świetnym przykładem zegarka „Swiss Made” jest także marka Adriatica, która od przeszło 150 lat jest czołowym reprezentantem szwajcarskiej precyzji.
Spraw sobie niezawodny zegarek Swiss Made
Czasomierze produkowane w Szwajcarii są nie do podrobienia, a ich wysoka jakość jest znana na całym świecie. Nowe zasady dotyczące klasy Swiss Made są zatem dobrą wieścią dla fanów zegarków z tradycją. To właśnie ona gwarantuje im niezawodność i pewne pochodzenie. Decydując się na zakup urządzenia „Swiss Made” zyskujemy pewność, że zegarek został całkowicie lub w dużej części wyprodukowany w Szwajcarii. Do jego produkcji zostały wykorzystane materiały tylko najwyższej jakości. Zmiany prawne ograniczają także działalność marek, które oznaczają swoje produkty jako typowo szwajcarskie, gdy tak naprawdę w większości produkowane są poza granicami tego kraju.
Czy warto postawić na szwajcarski zegarek? Bez wątpienia, tak! Szwajcarscy producenci wykorzystują do produkcji swoich urządzeń tylko najlepszej jakości materiały. Ich sprawdzone i latami udoskonalane procedury są godne zaufania. Decydując się na zakup szwajcarskiego czasomierza stajesz się nie tylko posiadaczem świetnego dodatku, ale również częścią wspaniałej, zegarmistrzowskiej historii!