Zegarki zasilane energią słoneczną – dlaczego warto je poznać?

Zegarki solarne to dość ciekawy segment rynku. Są niezwykle praktyczne i komfortowe w użytkowaniu.  Co trzeba o nich wiedzieć i czy warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sprawdź, czy zegarek zasilany energią słoneczną jest dla ciebie!

Jeszcze jakiś czas temu oferta każdego salonu z zegarkami zawierała modele z trzema rodzajami mechanizmu: naciąganym ręcznie, automatycznym lub kwarcowym. Urządzenia z mechanizmem klasycznym są napędzane energią uzyskaną z rozwijającej się sprężyny. Natomiast zegarki kwarcowe odmierzają czas dzięki regularnym drganiom na powierzchni kwarcu. Wszystkie typy mechanizmów mają swoje plusy i minusy, które szczegółowo omówiliśmy poniżej: 

Zegarek z mechanizmem klasycznym: takie urządzenia nie posiadają baterii, którą trzeba regularnie wymieniać, co oczywiście jest plusem. Minus to fakt, że czas działania czasomierza od momentu nakręcenia to tylko ok. 40 godzin, a zatem jeśli umknie to naszej uwadze, wskazówki zatrzymają się.

Zegarek z mechanizmem kwarcowym: są to urządzenia o zupełnie innym działaniu. Posiadają baterię, którą trzeba co jakiś czas wymienić, jednak ich wskazówki nigdy się nie zatrzymają i można je nosić swobodnie przez cały czas.

Czasomierze solarne są wynalazkiem łączącym zalety urządzeń napędzanych mechanicznie i za pomocą baterii. Początkowo projektanci zakładali, że będą to przede wszystkim bardzo solidne i nie psujące się zegarki, które nie będą wymagały napraw i ingerencji zegarmistrzów. Ta cecha przypisywana jest raczej urządzeniom z naciągiem automatycznym, a przecież zegarki solarne charakteryzują się długą rezerwą chodu, co czyni je podobnymi do czasomierzy kwarcowych. 

Jak działają urządzenia solarne?

Funkcjonowanie zegarków solarnych i kinetycznych jest bardzo łatwe. Promienie słoneczne lub światło sztuczne padają na drobne panele, które są umiejscowione blisko tarczy zegarka. Panele te wykorzystują pobrane światło do wytworzenia energii elektrycznej. W dalszej kolejności prąd zostaje przekazany do specjalnego kondensatora, który zasila mechanizm zegarka i magazynuje pozostałą energię. Urządzenie naładowane na 100% zazwyczaj działa przez ok. pół roku. Na rynku są oczywiście dostępne modele, w których czas działania jest jeszcze dłuższy. Samo odmierzanie czasu nie odbiega tu od standardów mechanizmów kwarcowych, jednak niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w systemy pozwalające na synchronizację czasu np. z falami radiowymi.

Zegarek EDIFICE Casio CARBON DIAL SAPPHIRE SOLAR

Najnowocześniejsze czasomierze solarne

Wśród całego wachlarza ofert zegarków solarnych na uwagę zasługują przede wszystkim trzy japońskie marki: Citizen z kolekcji Eco-Drive, Seiko Solar oraz sportowy Casio Tough Solar. .

Zegarek z ogniwami solarnymi Citizen Eco-Drive

Nieprzerwanie ulepszana linia Citizen Eco-Drive to kolekcja wręcz odkrywcza! Panele słoneczne umieszcza się tutaj na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tzw. Eco-Drive Basic, który zakłada ulokowanie ogniw bezpośrednio pod tarczą urządzenia. Wiąże się to z rezygnacją ze skomplikowanego i wyszukanego zdobienia czasomierza, używaniem jaskrawych barw na tarczy oraz minimalistycznym wykonaniem całego modelu. Z powodu tych wad technologii Eco-Drive Basic producent stworzył Eco-Drive Ring Solar, zgodnie z którym panele solarne są umieszczone pod szkiełkiem. Dzięki temu udało się ominąć powyższe utrudnienia. Solarne zegarki marki Citizen najczęściej są dostępne w połączeniu z opcją Radio-Controlled. Opcja ta pozwala na synchronizację aktualnej godziny z wzorcowymi zegarami jądrowymi.

Zegarek Citizen Solar Classic

Zegarek z panelami słonecznymi Seiko Solar

Marka Seiko to nasza kolejna propozycja firmy, z której ofertą zdecydowanie warto się zapoznać. Seria zegarków solarnych Seiko Solar jest zbiorem modeli wyposażonych w ogniwa słoneczne umiejscowione pod ich tarczami. A zatem zasilanie akumulatorów działa tutaj na takich samych zasadach, jak w przypadku Citizen Eco-Drive Basic. Producent ten postawił w swoich urządzeniach przede wszystkim na uniwersalność. Są to czasomierze pełne klasy, bardzo zgrabne i wygodne, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne i solidne.

Zegarek Seiko SSC757J1

Sportowy czasomierz solarny Casio Edifice

Ostatnim producentem w naszym zestawieniu jest firma Casio, która także rozszerzyła swoją ofertę o zegarki zasilane energią słoneczną. Japoński producent stworzył autorską kolekcję czasomierzy Tough Solar, które zostały zaprojektowane w stylu sportowym, jak na markę Casio przystało. W panele solarne zostały wyposażone także czołowe modele innych linii: Edifice, G-Shock i Protrek.

Zegarek EDIFICE Casio CARBON DIAL SAPPHIRE SOLAR

Niezawodne i nowoczesne zegarki solarne

Podczas poszukiwań zegarka idealnego, urządzenia solarne powinny zainteresować każdego. Są to czasomierze stworzone dla osób wymagających, które cenią sobie komfort, wysoką jakość wykonania i funkcjonalność. Nie ma tu potrzeby wymiany baterii, systemy synchronizacyjne pozwalają na niezwykle precyzyjny odczyt aktualnej godziny, a samo ładowanie odbywa się w sposób ekologiczny i wystarcza na bardzo długi czas. Warto dodać, że technologia solarna jest wciąż udoskonalana, dlatego bez wątpienia w najbliższym czasie pojawią się na rynku kolejne, innowacyjne zegarki solarne. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *