Smartwatche – od kiedy naprawdę istnieją?

Smartwatch z 1946 roku?

Niewiele z nas zna historię inteligentnych zegarków jakimi, są smartwatche. Często myślimy, że jest to wynalazek naszych czasów, a jest to nieprawdą! Pierwsze wzmianki o tych inteligentnych zegarkach występują już w latach 40 ubiegłego wieku! To właśnie wtedy w komiksie”Dick Tracy” pojawił się na jego ręce zegarek wyposażony w dwukierunkowe radio. Następnie w roku 1964 detektyw Dick nosił na nadgarstku smartwatch, który umożliwiał prowadzenie wideo-rozmów! Mimo, że to tylko komiks, a wyobraźnia ludzka nie zna granic to już w kolejnych latach powstały pierwsze protoplasty zegarka z kultowego komiksu. W 1960 roku smartwatche już na stałe zagościły na telewizyjnych ekranach.

            

40 lat rozwoju smartwatchy!

W późniejszym czasie poczynając od lat 70-tych, a kończąc na wejściu w XXI wiek z każdym rokiem pojawiały się coraz to nowsze modele zegarków mających jak najbardziej przypominać nowoczesne smartwatche. Marki prześcigały się w pomysłach i wykonaniach zegarków, które miały jak najbardziej ułatwić korzystanie z nich podczas codziennych czynności. I tak np. w latach osiemdziesiątych prym w tworzeniu coraz to bardziej wymyślnych modeli wiodła bezwzględnie marka Seiko, a tuż za nią plasowała się marka Casio ze swoimi wielce funkcjonalnymi zegarkami, które charakteryzowało przede wszystkim umieszczenie gumowych przycisków w dolnej części zegarka oraz możliwość zapisywania notatek. W tamtych czasach był to nie lada przełom, a wejście w posiadanie jednego z tych oryginalnych modeli było równoznaczne z podniesieniem prestiżu i luksusu życia.

                              

Lata 90 przyniosły jeszcze większy postęp technologiczny, natomiast istnienie wielofunkcyjnych zegarków nie było już dla większości ludzi tak wielkim zdziwieniem. Oczywiście nadal były one dostępne jedynie dla wyższej klasy oraz przede wszystkim poza granicami kraju. Mimo, że w latach 80 to właśnie marka Seiko wiodła prym, to lata 90 bezapelacyjnie należały do kultowego Casio. To właśnie ona wprowadziła do zegarków modem MP3, dzięki któremu możliwe było odtwarzanie muzyki. Wielkim zaskoczeniem tamtych czasów było również zainstalowanie w zegarku aparatu fotograficznego! Co więcej zegarek ten pozwalał na przechowywanie nawet do stu zdjęć! W późniejszych latach kiedy nastał XXI wiek marki zaczęły tworzyć coraz to bardziej rozbudowane zegarki. Najpierw były to modele dotykowe, potem doszło do połączenia za pomocą Bluetooth zegarka z telefonem. Doba smartfonów z pewnością przyczyniła się do zrewolucjonizowania i wielkiego postępu w tworzeniu inteligentnych zegarków. Przez 40 lat te wyjątkowe zegarki zmieniły się nie do poznania i w dalszym ciągu stają się coraz bardziej rozbudowane i funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *