Jak nosić zegarek? Na prawej czy lewej ręce?

Utarło się, że zegarek nosi się na lewej ręce. Tymczasem coraz częściej czasomierze widujemy na prawym nadgarstku. Czy istnieją zasady mówiące o okolicznościach, w których zegarek powinien znaleźć się na konkretnej dłoni? Przybliżamy tło historyczne i raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości dotyczące poprawności noszenia zegarka!

Na której ręce nosi się zegarek?

Na której ręce nosi się zegarek damski? Na której ręce nosi się zegarek męski? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań. Kwestia poprawnego noszenia czasomierza poruszana jest w grupie osób kupujących swój pierwszy zegarek, a także tych, które mają w swojej kolekcji kilka modeli. Podjęcia decyzji nie ułatwiają bliscy, wśród których znajdą się zarówno zwolennicy jednej, jak i drugiej opcji. Tymczasem nie ma żadnej spisanej zasady, która jasno wskazuje wyższość jednej dłoni nad drugą! Co więcej, strona, po której znajdzie się czasomierz nie jest w żadnym stopniu uzależniona od płci.

Uniwersalną zasadą jest noszenie zegarka na ręce przeciwnej do wiodącej. Radę warto uwzględnić w swoich wyborach, ponieważ znacząco zwiększa codzienny komfort użytkowania i minimalizuje ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych.

Dlaczego zegarek nosi się na lewej ręce?

Noszenie zegarka na lewej ręce jest silnie ugruntowane kulturowo. Dużą rolę w kształtowaniu trendu odegrały wydarzenia historyczne, a także praktyczność rozwiązania. Sprawdźmy, co stoi za powszechnym przeświadczeniem, że zegarek powinno nosić się na lewej ręce!

Ograniczenie uszkodzeń – statystyki wskazują, że ludzi praworęcznych jest więcej. Jak nietrudno się domyślić, przy większości czynności używają oni prawej ręki. Tak też było na froncie wojennym, gdzie należy szukać korzeni noszenia zegarka na lewej ręce. Używany podczas manewrów (wtedy jeszcze kieszonkowy) zegarek umieszczany był w woreczku, a ten przywiązywany do lewej ręki. Dzięki temu żołnierze uzyskiwali swobodny dostęp do pomiaru czasu, a przy tym minimalizowali ryzyko zniszczenia np. przy uderzeniu prawą ręką o twardy materiał.

Równe rozłożenie biżuterii – nieco spokojniejsze lata 50. XX wieku dadzą nam ogląd na cywilny aspekt noszenia zegarka na lewej ręce. Ten znalazł się tam za sprawą panów, którzy postanowili zrównoważyć liczbę ozdób na swoich dłoniach. Podczas gdy obrączka znajdowała się na prawej ręce, doskonałym miejscem na zegarek pozostawała ręka lewa.

Informacja o stanie cywilnym – kolejnym aspektem, którego nie możemy pominąć jest informacyjna rola zegarka na lewej ręce. We wspomnianych w poprzednim punkcie czasach, większość panów prowadzących rozmowę, chowała prawą rękę do kieszeni. Pozostający na lewym nadgarstku zegarek pełnim wtedy rolę informacji o stanie cywilnym. Mężczyzna z zegarkiem na lewej ręce był więc uznawany za żonatego.

Powodem noszenia zegarka na lewej ręce, który przetrwał do dziś jest przede wszystkim ograniczenie jego uszkodzeń i wygoda posiadacza. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że lewa ręka pełni rolę symbolu ręki wiodącej. Tak więc – osoby praworęczne zakładają zazwyczaj zegarek na lewą rękę, a leworęczne na rękę prawą.

Czy można nosić zegarek na prawej ręce?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że zegarek można nosić na prawej ręce i nie będzie to żadne faux pas. Musisz jednak pamiętać, że zdecydowana większość zegarków posiada koronki po prawej stronie tarczy. Oznacza to, że po ich założeniu na prawą rękę, koronka znajdzie się po stronie ciała. W przypadku większych koronek może to ograniczyć Twoje ruchy.

Chcąc nosić zegarek na prawej ręce warto zwrócić szczególną uwagę na zegarki dla osób leworęcznych, czyli zegarki z koronką po lewej stronie. Obecnie większość czołowych producentów np. Casio posiada je w swojej ofercie. Kolejną wartą uwagi grupą będą smartwatche, które nie posiadają elementów wystających poza obrys koperty lub posiadają niewielkie, płaskie przyciski.

Jak nosić zegarek?

Jak widzisz, nie istnieje jednoznaczna, uniwersalna w każdej sytuacji wskazówka, jak nosić zegarek. Jego umiejscowienie będzie przede wszystkim zależne od:

  • tego, czy jesteś praworęczny, czy leworęczny;
  • posiadanego modelu;
  • preferencji dotyczących wygody noszenia;
  • upodobań estetycznych.

Zakładając zegarek na lewą albo prawą rękę pamiętaj, że kluczowym kryterium wyboru ręki do noszenia zegarka powinny być Twoje preferencje. Zegarek jest dodatkiem, który kupujesz dla swojej wygody i radości czerpanej z dostępnych funkcji. Nie ma potrzeby, byś dostosował swoje nawyki do konwenansów, które nie mają źródła w żadnej z zasad savoir vivre.

Pamiętaj, że rozwiązując dylemat noszenia zegarka na prawej lub lewej ręce, jesteś dopiero w połowie drogi do podjęcia decyzji, jak nosić zegarek. Teraz czas rozważyć umieszczenie czasomierza po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie nadgarstka. Gdzie powinna znaleźć się koperta? Czy panowie noszą zegarki na wierzchu dłoni, a panie po jej wewnętrznej stronie?Odpowiedzi na te i inne pytania związane z noszeniem zegarka uzyskasz we wpisie: https://www.zegarek.net/przewodnik/poradnik-praktyczny/na-ktorym-reku-i-jak-nosic-zegarek.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *