5 najciekawszych alternatyw dla SEIKO SKX

SKX007, czyli kultowy model od japońskiej marki Seiko  nie bez powodu zyskał miano najlepszego czasomierza wśród zegarków przeznaczonych do nurkowania. Dzięki dużemu stopniu wodoszczelności, oryginalnemu designowi oraz rozsądnej cenie stał się towarzyszem wielu profesjonalnych nurków. 

Model Seiko SKX007 był liderem w sprzedaży wśród diverów do 2019 roku, kiedy to został oficjalnie wycofany z produkcji. Nic więc dziwnego, że inne modele zaczęły konkurować o status najlepszego zegarka do nurkowania dla profesjonalistów. W poniższym artykule przedstawiamy kilka ciekawych następców SEIKO SKX, które spokojnie mogą powalczyć o to miano.

Historia Seiko SKX007 

Seiko SKX007 to bez wątpienia ikona wśród zegarków typu diver, szanowany zarówno przez najlepszych profesjonalistów, jak i entuzjastów nurkowania. Legendarny zegarek jest rezultatem pracy japońskich specjalistów, którzy starali się stworzyć idealny diver. Jego poprzednikiem był model 62MAS, który osiągał wodoszczelność na poziomie 200 m. Sukces zegarka zainspirował Seiko do stworzenia modelu, który mógłby być wykorzystywany na większej głębokości. 

Firma zdecydowała się wprowadzić na rynek również te zegarki o niższej wodoszczelności, a co za tym idzie – w niższej cenie. Pierwszym tanim modelem był Seiko diver 6105 o nurkowej stylistyce i automatycznym mechanizmie. Wśród znaczących modeli diverów Seiko należy wymienić również JDM z numerem referencyjnym 7002. Niestety i ten czasomierz nie zadowolił twórców w pełni. Dopiero w 1996 roku Seiko przedstawiło światu model SKX, który został uznany za stuprocentowy zegarek do nurkowania. Model posiadał wszystkie możliwości profesjonalnego divera oraz został zaprezentowany w niebanalnym designie i niskiej cenie.

Zegarek Seiko SKX007 – kultowa kompozycja

Aby konkurować o miano najlepszego modelu do nurkowania, zegarek musi spełniać profesjonalne standardy nurkowe, wyróżniać się niecodziennym, ale czytelnym designem oraz mieć dobry stosunek jakości do ceny. Jeśli chcesz poznać wszystkie divery dostępne w naszej ofercie, zachęcamy do zapoznania się z nimi w specjalnej kategorii Divery.

5 alternatywnych modeli dla SKX007

Orient Kamasu

Jako pierwszą propozycję alternatywy dla SKX007 należy wskazać produkty japońskiej marki Orient. Godnym polecenia są niewątpliwie zegarki z serii Orient Kamasu inspirowane groźną morską Barrakudą (jej nazwa w języku japońskim to właśnie Kamasu). Indeksy przypominają kształtem zęby oraz głowę a zaostrzone wskazówki to nawiązanie do groźnego charakteru ryby. Zegarki zostały pokryte masą luminescencyjną, dzięki czemu są doskonale czytelne, niezależnie od warunków. W modelach z serii Kamasu zastosowano automatyczny mechanizm Orient F6922, który łożyskowany jest na 22 kamieniach oraz posiada 40-godzinną rezerwę chodu. Jak w wielu modelach diverów, zegarki posiadają duży stopień wodoszczelności (200m), zakręcaną koronkę i dekiel. Modele występują w kilku wariantach kolorystycznych, zarówno w wersji z paskiem jak i bransoletą.

Zegarki Orient Kamasu na bransoletach

Orient Ray

Kolejną alternatywą są zegarki Orient Ray II z kolekcji Sports. Biorąc pod uwagę konstrukcję zegarków, ich cenę oraz parametry, są zbliżone do Orient Kamasu. Tak samo jak we wcześniejszej propozycji, mamy do czynienia z obrotowym bezelem, dużym stopniem wodoszczelności oraz podwójnym datownikiem. W obu seriach zastosowano mechanizm Orient F6922, co klasyfikuje zegarki jako automatyczne divery. Modele z serii Sports posiadają tarcze w kształcie trapezu i kuli, co jest powiewem świeżości wśród zegarków nurkowych. Zegarki Orient Ray można odróżnić od modeli Kamasu poprzez wykończenie bransolety. W Orient Ray występuje również model w całości pokryty czarną powłoką PVD.

Zegarki Orient Ray

Zegarki Orient Kano

Zegarki firmy Orient z serii Orient Kano zdecydowanie różnią się od poprzedniej propozycji. Modele z tej kolekcji są wyraźnie większe – średnica zegarków wynosi 44 mm. Wraz z powiększeniem tarczy, zwiększony został również bezel. Wyróżniającym elementem są bez wątpienia prostokątne indeksy. Zegarki z kolekcji Orient Kano są bardzo funkcjonalne i posiadają doskonały werk. Ich wartość to około 1000 zł.

Zegarki Orient Kano

Limitowany zegarek typu diver od Seiko

W ofercie marki Seiko wciąż nie brakuje modeli przeznaczonych do nurkowania. Seiko SSC701P1 należy do limitowanej edycji Seiko Prospex Save The Ocean. W modelu został zastosowany mechanizm solarny, który czerpie energię z promieni słonecznych. Zegarek został wyposażony w obrotowy bezel, a jego stopień wodoodporności sięga 200m. Za doskonałą czytelność odpowiadają wyraźne indeksy oraz wskazówki, które zostały pokryte masą luminescencyjną.

Limitowany zegarek nurkowy od Seiko

Zegarki z tej kolekcji są typowymi diverami, przystosowanymi do nurkowania, m.in dzięki funkcji chronografu. Koronka oraz przyciski obsługujące stoper są zakręcane, dzięki czemu zegarek jest bardzo szczelny.

Zegarki Citizen Promaster

Seria Citizen Promaster składa się przede wszystkim ze specjalistycznych zegarków dedykowanych dla mężczyzn. Model Citizen BN0150-10E, napędzany przez mechanizm Eco-Drive (mechanizm ten zasilany jest przez energię słoneczną) jest świetną propozycją dla tych, którzy oczekują od zegarków nieco więcej. Model BN0150-10E wyróżnia okrągły, obły kształt i zakręcana koronka znajdująca się na godzinie 4. Dzięki temu rozwiązaniu, koronka nie wbija się w nadgarstek. Godnym uwagi jest też fakt, że zegarek posiada duży stopień wodoszczelności – 200m. BN0150-10E to naprawdę wiele funkcji i dobra jakość w bardzo korzystnej cenie.

    Zegarki Citizen Promaster

Zobacz inne ciekawe alternatywy dla SEIKO SKX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *